TARNE 1,99€ - TASUTA TARNE TELLIMUSTELE al. 35€

6 asja, mida tualetipotti kindlasti visata ei tohi!

Ainuüksi 2019. aastal võeti Paljassaare reoveepuhastusjaamas reoveest välja ligikaudu 700 tonni jäätmeid, millest suurema osa moodustasid toidujäätmed ja hügieenitarbed. Kuldreegel on aga, et tualetipotti tohib visata üksnes WC-paberit. Ummistustest ei hakka me rääkima, palju suurem mure on täna mikroplast, ravimid ja ohtlikud jäätmed, mida hiljem puhastusprotsessi käigus välja püüda pole võimalik ning nii jõuavad need varem või hiljem tagasi meie endi toidulauale. Mitmed riigid on juba keelanud võõriste kõrge sisalduse tõttu reovesetete kasutamise põllumajanduses ja need suunatakse põletamisele.

Allpool toome välja 6 enamlevinud jäätmeliiki, mida sageli tualetipotti visatakse, kuid mis sinna tegelikult kindlasti sattuda ei tohiks.

KONTAKTLÄÄTSED

USA-s koguneb igal aastal reoveesettesse kuni 23 000 kg kontaktläätsi, millest 55% jõuab paraku põllumajandusse. See tähendab, et umbes 11 000-12 650 kg kontaktläätsede mikroosakesi jõuab ühes sellega pinnasesse ning sealt edasi lindude, loomade ja inimeste toidulauale. Teine osa voolab edasi ookeanidesse ja jõgedesse.

HÜGIEENITARBED

Hügieenisidemed, tampoonid, vatitikud ja meigieemalduspadjad on tänaseni ühed sagedasemad ummistuste tekitajad. Hügieenisidemed ja tampoonid on mõeldud vedeliku talletamiseks, mistõttu need paisuvad ja tekitavad ummistusi. Niisamuti ei lahustu vees vatitikud ega meigieemalduspadjad, vaid lagunevad laiali vatikiududeks ja plastmasspulkadeks, mis omakorda hakkavad moodustama suuremaid kogumeid.

VANAD RAVIMID

Aegunud ravimid võivad küll sageli vees lahustuda, ent puhastusjaamades on nende veest eemaldamine võimatu, mistõttu jõuavad need varem või hiljem alati keskkonda. Lisaks võivad ravimitest eraldunud koostisosad tekitada ettearvamatuid ja ohtlikke reaktsioone. Aegunud ravimid kuuluvad ohtlike jäätmete hulka ning need tuleb viia apteekidesse või jäätmekäitlusjaamadesse.

KASSILIIV

Kassiliivadel on üldjuhul paisuvad omadused, mistõttu võivad need kergesti ummistusi tekitada. Niisamuti ei ole soovituslik kassiliiva ka komposti hulka visata, isegi kui tegemist on biolaguneva kassiliivaga. Koduloomade väljaheidete puhul ei saa kunagi täiesti kindel olla, et seal pole haigustekitajaid ja parasiite ning samuti ei tõuse koduse komposteri sisetemperatuur nii kõrgeks, et see neid vajadusel hävitada suudaks.

TOIDUJÄÄTMED

Visates erinevaid toidujäätmeid (ka kohvipaksu) tualetipotti, ladestub nendes sisalduv rasv ajapikku toruseintele ja sellesse jäävad omakorda kinni toidujäätmed, mis kanalisatsiooni satuvad. Kuidas biojäätmeid õigesti sorteerida, loe lähemalt SIIT.

JUUKSEKARVAD

Kuigi üksiku juuksekarva potti viskamine tundub ohutu, siis suurtes kogustes muutuvad juuksekarvad ohtlikuks ummistusi tekitavaks materjaliks.

Allikas: Ragn-Sells

Jäta kommentaar